5 Adet Yeni Acil Yardım Ambulansı
30 Ocak 2020

Kapak-5 Adet Yeni Acil Yardim Ambulansi.jpg


Sağlık Bakanlığı tarafından Adıyaman'a tam donanımlı 5 adet yeni ambulans gönderildi. 

      Ambulansların teslim edilmesi ve hizmete girmesi ile ilgili bir açıklama yapan Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ, “Adıyaman il genelinde A1 tipi 1, A2 tipi 22, B1 tipi 7 ve C tipi 1 tane olmak üzere toplamda 31 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda 3 tane kar paletli, 1 tane obez, 1 tane 4 yataklı, 11 tane 4x4 ve 30 tane 4x2 olmak üzere toplam 46 adet tam donanımlı ambulans hizmet vermekte olup, yeni hizmete dâhil edilen 5 yeni ambulans ile birlikte bu sayı 51'e yükselmiştir. Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla ülkemizde olduğu gibi ilimizde de 112 acil sağlık hizmetlerini tüm yerleşim bölgelerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırıyoruz. Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakalara kent merkezinde 10 dakikada ulaşma oranları ile Türkiye oranlarının üzerine ulaşılmıştır.” dedi.


MOBİL TARAMA ARACI

      Mobil mamografi aracı için de bir açıklama yapan Dr. ÖZ; “Vatandaşımıza sunulan sağlık hizmetlerinin daha verimli bir hale getirilmesi için Mamografi cihazı olmayan ya da talebin az olduğu ilçelerle aile sağlığı merkezlerinin olduğu merkezi yerleşim yerlerinde mobil araçla hizmetin istenilen düzeyde verilebilmesi ve il genelinde istenilen hedef nüfusa ulaşılabilmesi için gezici mamografi cihazına ihtiyaç duyulmuş bu amaç için;İl özel idaresi tarafından satın alınarak müdürlüğümüze tahsis edilen araçta  müdürlüğümüzce  gerekli düzenleme yaptırılmış ve bakanlığımız tarafından tarama amaçlı gönderilen cihaz araca monte edilmiştir.

       Mobil tarama aracının devreye girmesi ile Taramalarda 40-69 yaş kadınların her iki yılda bir meme, 30-65 yaş kadınların her beş yılda bir Hpv DNA, 50 Yaş üzeri herkesin iki yılda bir gaitada gizli kan taraması yapılarak sindirim kanalında bir kanama olup olmadığına bakılmaktadır. Hedef gruptaki kadınlarımıza daha rahat ulaşılarak kanser taramaları ayrıca bir ücret alınmadan yapılacak olup; kanserin henüz klinik belirti vermeden erken dönemde tespitinde faydalı sonuçlar alınacaktır.

       Hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik her adımımızda bir an olsun desteklerini bizlerden esirgemeyen İlimiz Valisi Sayın Aykut PEKMEZ’e ve tüm Milletvekillerimize ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.  • 5 adet yeni acil yardim ambulansi 27 mayis 2019 (2).jpeg
  • 5 adet yeni acil yardim ambulansi 27 mayis 2019 (6).jpeg
  • 5 adet yeni acil yardim ambulansi 27 mayis 2019 (3).jpeg
  • 5 adet yeni acil yardim ambulansi 27 mayis 2019 (4).jpeg
  • 5 adet yeni acil yardim ambulansi 27 mayis 2019 (5).jpeg