UMKE Temel Eğitimi
03 Ekim 2018

Acil Sağlık Hizmetleri UMKE birimi tarafından 24-28 Eylül 2018 tarihleri arasında UMKE Temel Eğitimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yan tarafında  yapımına yeni başlanacak olan 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin boş alanında gerçekleştirilen tatbikata İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkan, Başkan yardımcısı, Birim Sorumlusu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcıları katılım sağladı.
IMG_0348.JPG

Temel UMKE Eğitimi 3 gün teorik ve 2 gün uygulamalı olmak üzere 5 gün sürdü. Eğitim programında katılımcılara teorik eğitim boyunca temel ve ileri yaşam desteği, ileri hava yolu teknikleri, afet lojistiği, medikal lojistik ve çanta eğitimi, çoklu travmalı hastaya yaklaşım, olay yeri yönetimi, triaj, KBRN, çadır ve kamp alanı kurma, enkaz güveliği konularında teorik bilgiler verildi. Eğitimin uygulamalı bölümünde teorik konuların uygulamaları yapıldı ve trafik kazası, enkaz altı yaralı kurtarma, iple hasta/yaralı kurtarma konularında senaryolar gerçekleştirildi. İlimizde 150 UMKE gönüllülerine 19 yeni UMKE gönüllüsü katılarak toplamda 169 UMKE gönüllüsü bulunmaktadır. Tatbikatı izleyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ  ‘’ Sağlık hizmeti sunan değerli sağlık personellerimizin kendi görevlerinin yanında gönüllü olarak UMKE faaliyetlerine katılım sağlayan değerli sağlık personellerine teşekkürlerini iletti.’’